Одним із перспективних напрямків розвитку мереж є побудова мультисервісних мереж.
Мультисервісна мережа зв’язку – це універсальне багатоцільове середовище, призначене для передавання мовлення, зображення і даних із використанням технології комутації пакетів. У результаті єдина інфраструктура служить для передавання інформації найрізноманітнішого формату. З технічної точки зору мультисервісна мережа являє собою сукупність мережевого обладнання, що дає змогу найефективніше організувати взаємодію кінцевих пристроїв корпоративної мережі між собою.
Подібний підхід дає змогу значно скоротити кількість каналів зв’язку і, як наслідок, знизити витрати на створення і підтримку мережевої інфраструктури.
При створенні проектів мультисервісних мереж використовується активне мережеве обладнання від провідного світового виробника – компанії Cisco Systems.
Мультисервісна мережа передавання даних є ефективним рішенням створення корпоративної інфраструктури, яка спрощує впровадження нових бізнес-додатків і може підлаштовуватися під вимоги, що постійно змінюються, завдяки масштабованості та інтелектуальній адаптивності.
У мультисервісній мережі зв’язку можна виділити три рівні:
- Рівень ядра мережі – забезпечує максимально можливу швидкість передачі даних між частинами мережі, утворюючи систему магістральних каналів, і має максимально можливу надійність і відмовостійкість.
- Рівень розподілу – забезпечує агрегування характеристик трафіку, політику доступу до магістралі та засоби відмовостійкості для рівня доступу.
- Рівень доступу – забезпечує безпосереднє підключення до мережі та класифікацію точок підключення.
На рівні доступу до мультисервісної мережі зв’язку підключаються:
- Системи комп’ютерної передачі даних;
- Системи IP-телефонії;
- Системи бездротового зв’язку;
- Системи відеоспостереження;
- Системи контролю та обліку доступу;
- Системи моніторингу та управління інфраструктурою.
Структурована кабельна система (СКС)
Структурована кабельна система (СКС) – основа інформаційної інфраструктури підприємства, що дає змогу звести в єдину систему безліч інформаційних сервісів різного призначення: локальні обчислювальні та телефонні мережі, системи безпеки, відеоспостереження тощо.
СКС являє собою ієрархічну кабельну систему будівлі або групи будівель, розділену на структурні підсистеми. Вона складається з набору мідних і оптичних кабелів, крос-панелей, з’єднувальних шнурів, кабельних роз’ємів, модульних гнізд, інформаційних розеток і допоміжного обладнання. Усі перераховані елементи інтегруються в єдину систему й експлуатуються згідно з певними правилами.
Наразі діють 3 основні стандарти в галузі СКС:
- EIA/TIA-568В Commercial Building Telecommunications Wiring Standard (американський стандарт);
- ISO/IEC IS 11801 Information Technology. Generic cabling for customer premises (міжнародний стандарт);
- CENELEC EN 50173 Information Technology. Generic cabling systems (європейський стандарт).
Технічний рівень елементної бази, що задається чинними стандартами, гарантує працездатність кабельної системи, що встановлюється, і підтримку нею роботи наявних і перспективних застосунків упродовж щонайменше 10 років.